ASOCIAŢIA PĂRINŢILOR – COLEGIUL TEHNIC „GHEORGHE ASACHI” IAŞI

ANUNŢ

În perioada 1 APRILIE  - 23 APRILIE 2011 se desfăşoară a doua ediţie a Campaniei sociale Luna gesturilor ECO, sub deviza “Fii OM, nu arunca, DĂRUIEŞTE!”
ORGANIZATORI:

• Asociaţia Ecologistă “Eco Green City”
    •  Primăria municipiului Iaşi
    • Garda Naţională de Mediu – Comisariatul regional Suceava
    • Partener media -  TVR – Studioul teritorial Iaşi

PARTENERI:

• Colegiul Tehnic „Gh. Asachi”,
  • Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară “I.I. de la Brad” Iaşi
  • Liceul de Informatică „Gr. Moisil”
  • Colegiul Agricol şi de Industrie Alimentară „V. Adamachi”
  • Grupul Şcolar „Radu Cernătescu”
  • Şcoala generală nr. 15 „Ştefan Bârsănescu”
  • Şcoala generală nr. 34 „I. Simionescu”
  • Şcoala generală nr. 40 „A. Russo”
  • Şcoala generală nr. 14 „Gh. Mârzescu”
  • Palatul Copiilor
  • Parohia Sf. Ioan Botezătorul Bucum
  • Parohia Toma Cozma

În cadrul campaniei se vor colecta în special obiecte necesare în procesul de învăţământ:

• Aparate electronice (computere, componente de calculator, aparate foto, etc.)
      • Rechizite, cărţi,  manuale şcolare (clasa a XI-a, clasa a XII-a), culegeri
      • Jucării, jocuri
      • Îmbrăcăminte în stare bună
      • La propunerea voluntarilor, la această ediţie a campaniei vom colecta şi bani.

Desfăşurarea campaniei

• În perioada 1 – 15 aprilie 2011 se vor colecta obiecte refolosibile de la populaţie, prin  cele 12 puncte de colectare amenajate.
      • Obiectele colectate vor fi transportate la sediul central al campaniei (USAMV Iaşi).
      • Banii vor fi depuşi la coordonatorii campaniei.
  • În perioada 16 – 20 aprilie voluntarii vor tria obiectele pe categorii şi le vor pregăti pentru a fi oferite beneficiarilor.
  •  20 – 23 aprilie – donarea obiectelor.

Beneficiarii vor fi selectaţi din rândul elevilor şi studenţilor cu risc mare de abandon şcolar, cauzat de lipsurile materiale.
Obiectele care nu vor fi distribuite elevilor şi studenţilor, vor fi dirijate către familii nevoiaşe, care au copii şcolari, selectate cu ajutorul Direcţiei de Asistenţă Comunitară din cadrul Primăriei municipiului Iaşi.
Exemplul personal al părinţilor şi cadrelor didactice este hotărâtor pentru înţelegerea importanţei acţiunilor noastre.
Vrem să creem un curent al reciclării obiectelor de prisos şi să demonstrăm că împreună putem schimba mentalităţi şi ajuta pe semenii noştri aflaţi în impas.
Vă invităm să veniţi la punctele de colectare. Gestul dumneavoastră generos poate salva un elev de la abandon şcolar.
Împreună vom fi mai puternici!
Calitatea vieţii noastre ne priveşte pe toţi, indiferent de etnie, religie sau culoare politică!

DATE DE CONTACT Coordonatori campanie :

• Nona VELEŞCU, Preşedinte Asociaţia Părinţilor- Colegiul “Gh. Asachi” Iaşi
  • Şef lucr. dr. Carmen Olguţa BREZULEANU, USAMV Iaşi

Tel:  0756316828
E-mail: eco_green_city@yahoo.com

Luna gesturilor ECO - “Fii OM, nu arunca, DARUIESTE!”