COLEGIUL TEHNIC ,, GHEORGHE ASACHI ,, IASI
Scurt istoric

La 1 iulie 1840, domnitorul Mihail Sturdza, emitea hrisovul domnesc prin care, la propunerea lui Gheorghe Asachi, se īnfiinta ,, īn Iesi cel dintīi Institut de Arte si Mestesuguri pentru informarea industriei nationale.,,
Astfel, īn 1841, īsi īncepea activitatea Institutul de Arte si Mestesuguri din Iasi, astazi Colegiul Tehnic ,, Gh. Asachi ,, , pe tarāmul modernizarii societatii romānesti, industrializarii si dezvoltarii īnvatāmāntului tehnic. Pentru a avea numarul necesar de elevi, Asachi īntocmeste ,,Instructiunile fundamentale a Scoalei de Arte si Mestesuguri,, din Iasi, īn care se arata obligatiile maistrilor, calfelor, ucenicilor si cum trebuie sa se desfasoare īntreaga activitate din scoala. La īnceput, scoala a functionat cu 6 ateliere : lacatuserie, rotarie, fierarie, stolerie, saidacarie, si strungarie, conduse de maistri adusi de directorul scolii, inginerul ceh Karol Mihailiuk de Hodocin, din Transilvania, ajutati de patru calfe.

Īncepānd cu anul 1860, Scoala de Arte si Mestesugari va extinde posibilitatile de cuprindere prin scolarizarea elevilor externi si prin īnfiintarea unei scoli de adulti la care veneau ca externi calfele de la alte corporatii din Iasi. Deoarece spatiul de care dispunea scoala īn curtea Bisericii ,, Sf. Ilie ,, devenise nesatisfacator īn comparatie cu nevoile economiei , Ministerul Agriculturii, Comertului si Lucrarilor publice( īn subordinea caruia intrase din 1862, dar nu pentru multa vreme) dispune cumpararea unui teren unde sa se construiasca un nou local care sa corespunda cerintelor momentului. Din 1896 , Scoala Superioara de Meserii( de-a lungul timpului scoala a avut mai multe denumiri) īsi are sediul īn Copou , pe strada Sarariei. Datorita potentialului economic pe care īl are Scoala Superioara de Meserii , īn timp, s-a ajuns la o mare diversitate de meserii. De la cele 6 ateliere initiale s-a ajuns la 16 ateliere cu specializari,printre altele, precum: rotarie si masini agricole, electricitate, automobile, sculptura īn lemn. De-a lungul timpului , scoala a fost vizitata de regele Carol I, fiind o dovada a faptului ca , īn viata Iasului, a tarii cīt si a sistemului de īnvatāmānt romānesc,importanta scolii crestea permanent.

Ca o īncununare a acestei ascensiuni, scoala participa la Expozitia Universala de la Paris unde obtine Medalia de aur. De altfel , scoala a mai participat la expozitii: la Londra īn 1862, la Paris īn 1866. Īn timpul primului razboi mondial atelierele scolii au fost folosite de Arsenalul Armatei, iar īn timpul celui de al doilea razboi mondial a functionat o Scoala de Aviatie (1941-1942) si o Scoala de Automobile(1942-1943). De exemplu, Ministerul Aerului si Marinei a dotat Scoala cu un avion si 3 motoare diferite, acestea servind ca material didactic si demonstrativ pentru instruirea elevilor īn cunoasterea avionului si īn special a motorului.

Īncununarea definitiva a calitatii actului didactic si al eforturilor generatiilor de dascali si discipoli ai scolii noastre este data de faptul ca īn anul 2004, aceasta a primit Diploma de Excelenta, iar īn anul 2008, i s-a acordat Certificatul de Scoala Europeana. Valorile noastre stau īn oamenii scolii, elevi si profesori, care contribuie la crearea unei identitati distincte a Colegiului ,, Gh Asachi ,, Iasi.

Personalitati ale Colegiului Tehnic,, Gh. Asachi ,, Iasi

Dimitrie Asachi- directorul scolii īn 1864
- matematician, publica īn anul 1841, la Munchen, studiul Asupra inversiunii seriilor , iar īn anul 1854, Tratatul de topografie

Stefan Emilian - directorul scolii( 1859-1860)